Warunki pracy opiekunki

Praca jako opiekunka w Niemczech

– plusy i minusy

Czy warto podjąć pracę jako opiekunka w Niemczech? Jak najbardziej tak – zalet tego zatrudnienia jest zdecydowanie więcej niż wad. A wady też, przy odrobinie chęci, można w krótkim czasie wyeliminować.

praca jako opiekun w NiemczechGłówną zaletą pracy jako opiekunka w Niemczech są zarobki – kilkakrotnie wyższe niż w Polsce. W ciągu jednego miesiąca można zarobić równowartość kilku najniższych polskich pensji. Wysokość zarobków jest uzależniona od formy zatrudnienia, czasu pracy czy posiadanego doświadczenia – opiekunka, która ma przygotowanie zawodowe czy pielęgniarskie zarobi zdecydowanie więcej niż osoba, która stawia pierwsze kroki w tej dziedzinie.

Ale nawet osoba niedoświadczona szanse na pracę ma dużo lepsze niż w Polsce. Atrakcyjne jest nie tylko wynagrodzenie, ale też warunki pracy oraz zakwaterowania. Opiekunki bardzo często mieszkają razem ze swoimi podopiecznymi, dzięki czemu mogą ograniczyć koszty życia za granicą, a jednocześnie, przy odrobinie chęci podszkolić język – z podopiecznym trzeba przecież rozmawiać. No właśnie język – to jeden z minusów, który sprawia, że wiele osób waha się przed wyjazdem za granicę. Jednak żyjąc na co dzień w obcym kraju i będąc zmuszonym rozmawiać tylko po niemiecku, siłą rzeczy można nauczyć się języka w stopniu komunikatywnym nawet w ciągu kilku tygodni.

Praca jako opiekunka w Niemczech to wielka odpowiedzialność, ale warto spróbować

Dużo większą przeszkodą jest rozłąka z bliskimi – szczególnie kobiety, które muszą zostawić w Polsce małe dzieci obawiają się wyjazdu. Jednak w tym wypadku też warto rozważyć wszystkie za i przeciw. Czy lepiej zostać w kraju i bezskutecznie szukać pracy lub pracować za najniższą krajową, czy wyjechać, ale móc zapewnić swojej rodzinie dobry byt? Odpowiedź jest chyba prosta. Praca jako opiekunka w Niemczech to szansa, na jaką w warunkach krajowych trudno liczyć.